🌲 Národní park Šumava

Národní pak Šumava je největší národní pak na území České Republiky, který vznikl v roce 1991 z dříve vyhlášeného CHKO Šumava. Šumavský park je členěn do tří zón (stupňů ochrany) ve kterých platí různá omezení.

Jestli jste uvažovali, kde trávit dovolenou, odpočinout si a dobít baterky, tak Šumavský národní park vás rozhodně nezklame. Nádherná příroda, téměř nedotknutelné území a úchvatné výhledy z kopců, rozhleden a hradů.

Nejznámější lokality

Jestliže se plánujete vydat do Národního parku Šumava, pak vás budou zajímat ty nejznámější lokality, kde je dobré nalézt ubytování a odtamtud vyrážet na cesty a výlety. Mezi naprosto nejoblíbenější oblasti patří tyto lokality:

Po národním parku se jednoduše dostanete autem a ti zdatnější i na kolech. V podstatě všechny památky na Šumavě jsou jednoduše dostupné po silnici a menší procházkou, což oceníte zejména v případě, že toho budete chtít vidět co nejvíc.

V zimním období můžete využít až na 540 km udržovaných běžeckých tratí, které jsou rozesety po celém národním parku. Případně zavítat do různých Ski Areálů Špičák, Zadov, Kašprské hory nebo Lipno.


Informace o parku Šumava

Rozloha680,64 km2
Založen20. 3. 1991
KrajeZápadočeský a Jihočeský kraj
Nejvyšší vrcholPlechý 1378 m
Cesta z Prahy2 hodiny a 30 minut
Průměrná cena za noc1 700 Kč
Přírodní památky7 a víc
Technické památky6 a víc
Hrady a zámky5 a víc
Skiareály5 a víc
Optimální doba dovolené14 dní

Historie NP Šumava

Historie samotné Šumavy se datuje až do 14. století. Samotný národní park Šumava vznikl v roce 1991. To že existuje NP Šumava vděčíme původní chráněné krajinné oblasti.

CHKO Šumava

Dříve, než v roce 1991 vznikl Národní Park Šumava existovala pouze Chráněná Krajinná Oblast Šumava, kterou založilo na konci roku 1963 ministerstvo Školství a kultury.

V době založené CHKO Šumava pokrývala tato oblast cca 1 686 Km2, přičemž tato oblast byla v roce 1991 zmenšena na 996 Km2 a zbylých 680 Km2 nově náleží NP Šumava.

Cílem CHKO Šumava je ochraňovat a monitorovat pralesy a vzniklé mokřady, jako jsou Boubínský prales a Velká Niva. Zároveň se CHKO má věnovat samovolně vzniklým lesům a druhořadým mokřadům stejně tak ochranou lokalit s výjimečnými druhy.

Orkán Kyrill a kůrovec

V lednu roku 2007 přišel na Šumavu orkán Kyrill a způsobil polom, který měl za následky přemnožení podkrovního hmyzu (takzvaného Kůrovce). Což způsobilo to, že mnoho vrchů Šumavy je téměř bez porostu.

Nejlépe to uvidíte například na vrcholu Poledníku nebo z vrcholu Špičáku. Jestliže chcete vidět, co orkán Kyrill napáchal, tak vystupte právě na Poledník a podívejte se na vrcholy Šumavy ze stejnojmenné rozhledny.


To nejlepší z parku Šumava

Národní park Šumava je jeden z nejrozsáhlejších českých parků a obsahuje mnoho památek a míst, které stojí za navštívení. My jsme se pro vás rozhodli vybrat to nejlepší, co by vám rozhodně nemělo uniknout.

Přírodní památky

Šumavský národní park ukrývá mnoho nádherných přírodních památek, které rozhodně za jeden / dva týdny dovolené nestihnete. Vybrali jsme pro vás ty nejnavštěvovanější a nejoblíbenější, které stojí za vaši pozornost.


Technické památky

Šumavský národní park ukrývá mnoho důmyslných technických památek, ty nejoblíbenější stihnete projet za jeden / dva týdny. Jestliže ale budete chtít jít do hloubky a poznat další památky, tak vám ani jedna dovolená stačit nebude. Vybrali jsme pro vás ty nejnavštěvovanější a nejoblíbenější, které stojí za vaší pozornost.

🌲 Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál (dříve Schwarzenberský průplav) je vodní kanál na Šumavě spojující jeden z přítoků Studené Vltavy


⛰️ Poledník

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil.


🛥️ Přehrada Lipno

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně.

Mezi nejznámější technické památky Šumavy patří:

 • Schwarzenberský plavební kanál
 • Čeňkova pila
 • Poledník
 • Chanovice
 • Přehrada Lipno

⚙️ Čeňkova pila

Na soutoku řek Vydry a Křemelné v CHKO Šumava na samém počátku naučné stezky Povydřím se nachází Čeňkova pila.


🏠 Chanovice

Při východní hranici Plzeňského kraje se nachází obec Chanovice, která se stala výchozím místem pro budování záchranného skanzenu.

Poledník, Lipno a plavební kanál je pouze zlomek z Šumavských technických památek. Po hlubším zkoumáním rozhodně naleznete další, které vám učarují stejně jako nám.


Hrady a zámky

Šumavský park a jeho okolí ukrývá mnoho nádherných hradů a zámků, které můžete objevovat téměř do nekonečna. Proto jsme se pro vás rozhodli vybrat ty nejoblíbenější a nejnavštěvovanější, které si zaslouží vaší pozornost.

🏰 Velhartice

Státní hrad a zámek Velhartice patří mezi nejromantičtější šumavské objekty. Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století.


🚣‍♀️ Švihov

Po válce, zřejmě ze strachu před možnou „nedobytnou líhní protihabsburského odporu“, vydal habsburský císař Ferdinand III. nařízení k demolici hradu.


👑 Zlatá koruna

Středověké kláštery byly zvláštním místem soustředění, rozjímání a modlitby. Klášter cisterciáků ve Zlaté koruně si díky své poloze v hlubokém vltavském údolí…

Mezi nejznámější hrady a zámky v okolí Šumavy patří.

 • Velhartice
 • Kašperk
 • Švihov
 • Rábí
 • Zlatá koruna

👑 Kašperk

Královský hrad Kašperk. Nejvýše položený královský hrad v Čechách. Hrad Kašperk, postavený z příkazu římského císaře a českého krále Karla IV.


👻 Rábí

Unikátní památka gotického stavitelství nad řekou Otavou. Do malebné pošumavské krajiny je zasazen rozsáhlý hradní areál.

Velhartice, Kašperk nebo Rábí? To je pouze zlomek z nádherných hradů / zámků, které se na Šumavě a v její blízkém okolí nachází. Některé památky stihnete v rámci vaší dovolené a jiné si můžete prohlídnout cestou na Šumavu (Zlatá koruna nebo Švihov). Tak či onak věříme, že si Šumavské památky zamilujete.


Lyžařská střediska

Plánujete-li se vydat do Šumavského národního parku v zimě, tak si sebou vezměte lyže nebo snowboard. A vyrazte do jednoho z nedalekých lyžařských středisek, které v okolí Šumavy můžete nalézt.

⛰️ Železná Ruda – Špičák

Lyžařské středisko Špičák se rozkládá 5 kilometrů od hranic s Německem a 85 kilometrů od Plzně v nadmořské výšce 865 až 1202 metrů. Jedná se o nejlepší lyžování na Západě Čech.


🚡 Velký Javor

Nejvyšší vrchol Šumavy – Velký Javor (Arber) – nese na svém severním svahu dálničně široké sjezdovky, obsloužené moderními lanovkami.


👪 Ski Zadov

Lyžařské středisko Zadov – Churáňov se nachází v jihočeské části Šumavy 15 kilometrů od Vimperka v nadmořské výšce 890 až 1120 metrů.

Mezi nejznámější skiareály na Šumavě patří:

 • Špičák
 • Lipno
 • Velký Javor
 • Zadov
 • Lipno

🛥️ Lipno

Lyžařské středisko Skiareál Lipno (Kramolín) je ideální volbou pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi. Lyžaři se můžou těšit na devět přehledných sjezdovek.


👪 Kašperské Hory

Ski areál Kašperské Hory leží na jihovýchodním okraji stejnojmenného města ve výšce 794 metrů nad mořem. Jedná se o menší středisko vhodné zejména pro rodiny a děti. Nedaleko města Kašperských Hor.

Ať už se vydáte na lyže nebo snowboard sami nebo s vaši rodinou, tak Šumava vám může nabídnout opravdu to nejlepších od menších středisek, až po ty pro největší.

Nezapomeňte, že kromě sjezdu kopců můžete využít i 540 Km upravovaných běžeckých tras, hlavní část – Šumavská magistrála se svojí délkou přes 140 Km je nejdelší trasu.


Ubytování

Průměrná cena za noc na Šumavě se pohybuje v rozmezí 800 – 1 700 Kč za noc. Doporučujeme využít například Booking.com nebo Airbnb. Případně lze nalézt krásné ubytování přímo v jednotlivých penzionech a apartmánech.

Jestliže chcete vyrazit na Šumavu v létě, tak si můžete zkusit pronajmout chatu přímo na Šumavě. Existují různé servery, které pronájem větších zařízení poskytují.


Příroda

Šumavská příroda je nádherná, ostatně i rysové nebo vlci si tuto oblast oblíbili, avšak nemusíte se bát, že by vás při procházce po turistických cestách přepadli.

Rysové jsou velmi plachá zvířata, takže je těžké získat jejich záběr i pomocí fotobuňky a vlky, ty naleznete pouze ve výběhu.

Za zmínku rozhodně stojí okolí řeky Vydry nebo například takzvané slatě, mezi které patří Jezerní, Tříjezerní a Chalupská slať. Rozhodně nechcete zapomenout na Boubínský prales nebo na ledovcová jezera.


Jak se dostat na Šumavu?

Budete-li se chtít vydat na Šumavu, tak bude hodně záležet odkud a kam budete chtít jet. Zatímco lidé z Plzně jezdí nejčastěji na severní část (Železná ruda, Hartmanice, Prášily, Srní a Modravu), tak lidé z Prahy pravděpodobně pojedou spíš na Jih (Lipno, Boubín)

Zkráceno: Z Plzně po E53 a z Prahy po D4.

Z Plzně na Šumavu se dostanete nejrychleji po silnici E53, která vede z Plzně přes Přeštice a Klatovy až na Železnou rudu. Před Železnou rudou narazíte na „ypsilonku“ odkud se můžete vydat na Harmanice nebo Prášily.

Z Prahy na Šumavu pravděpodobně pojedete po výpadovce na České Budějovice po D4. A před Pískem se oddělit a jet na „prostřední“ část Šumavy přes Volyni a Vimperk. Případně můžete dojet až do Českých Budějovic odkud můžete jet přes Český Krumlov až na jih Lipna.

Hlavní silnice jsou na Šumavě poměrně nové a upravené, takže se nemusíte bát o podvozek vašeho auta. Jestli máte motorku, tak se na Šumavě můžete krásně projet.


Nejčastěji kladné otázky

Co je nejvyšší vrchol Šumavy?

Nejvyšší horou celé Šumavy je Velký Javor s 1 456 m n. m.. Velký Javor je však na německé straně a tedy teoreticky nespadá do Národního Parku Šumava.

Tou největší horou na naší straně je Plechý s 1 378 m n. m.. na pomyslné druhé příčce se nachází Knížecí stolec a na třetí je Boubín.

Jaký kraj je Šumava?

Šumava zasahuje do Západočeského a Jihočeského kraje.

Kde leží Šumava?

Šumavu naleznete na jihozápadě Čech.

Je Šumava vhodná na kolo?

Ano, zdatnější cyklisté si Šumavu mohou užít ze sedla horského kola.

TIP: Budete-li hledat ideální horské kolo, tak vám poradí na Magazínu Zboží.cz.

Co dělat na Šumavě když prší?

V případě, že budete na Šumavě a bude pršet, tak se můžete teple obléct, navléknout si pláštěnky a vyrazit na tůru. Případně můžete navštívit nějaké z muzeí nebo navštívit nějaký bazén.

TIP: Budete-li shánět program na celý den, tak navštivte Kašperské Hory, naleznete zde několik muzeí.

Co musíme vidět na Šumavě?

Šumava je velká a nádherná, níže můžete vidět TOP 8 míst, které na Šumavě chcete navštívit. 🙂

🥇 Ledovcová jezera
🥈 Vlčí výběh
🥉 Stezka korunami stromů na Lipně
4️⃣ Poledník
5️⃣ Kašperk
6️⃣ Rábí
7️⃣ Pramen Vltavy
8️⃣ Jezerní slať


Kde jsme všude byli:

 • Vlčí výběh Srní
  Vlčí výběh Srní je unikátní místo, kde se můžete ocitnout ve světě šelem, které kdysi běžně žili na území Česka. Vlčí výběh je největším turistickým lákadlem v komplexu…
 • Poledník
  Poledník, někdy též nazývaný Polední hora, se nachází několik kilometrů od obce Prášily v národním parku Šumava na jihozápadě Čech. Jedná se o patnáctý nejvyšší vrchol české části…
 • Rozhledna sv. Markéta
  Rozhledna sv. Markéty se nachází u obce Dlažov, nedaleko Klatov v Plzeňském kraji. Jedná se o ocelovo-dřevěnou rozhlednu vysokou 25 metrů, jejíž vyhlídková plošina je ve výšce 19,2…
 • Vodní hrad Švihov
  Švihov je vodní hrad postavený v gotickém stylu, který se proslavil zejména tím, že se zde natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. Leží na západě Čech ve městě…
 • Rozhledna Koráb
  Koráb je vrchol Chudenické vrchoviny o výšce 773 m.n.m., na němž najdete stejnojmennou rozhlednu a chatu. Rozhledna zároveň slouží jako vysílač pro okolí. Koráb svou výškou převyšuje okolí…
 • Stezka korunami stromů Lipno
  Jedno z míst, které byste si při návštěvě Lipna a okolí neměli nechat uniknout je zdejší Stezka korunami stromů. Lipenská stezka je v Čechách první svého druhu a…
 • Čertovo jezero
  Čertovo jezero je ledovcové jezero na Šumavě v Západočeském kraji v České republice. Leží v nadmořské výšce 1030 m. Jezero má plochu 10,531 ha, a největší hloubku 37…
 • Černé jezero
  Černé jezero je ledovcové jezero na Šumavě v Západočeském kraji v České republice. Leží v nadmořské výšce 1007 m. Jezero má plochu 18,805 ha, a největší hloubku 40,6…
 • Špičák (1205 m n. m)
  Jedna z nejznámějších hor Šumavy. Severní Šumava a Železnorudsko. Rozhledna, Lyžařský areál, Bike park. Špičák je 1205 m n. m vysoká hora a část obce Železná Ruda. Na…
 • Návštěvnické centrum Kvilda
  Návštěvnické centrum Kvilda vzniklo v posledních letech a kromě vzdělávacího střediska v okolí naleznete Rysí a Jelení výběh. Nachází se na Šumavě, necelé 2 km jihovýchodně od Horské…
 • Kvilda
  Šumavská vesnice Kvilda se nachází v Prachatickém okrese, jihozápadně od města Vimperk. Jedná se o nejvýše položenou vesnici v České republiky a v rovných 1 065m nad mořem….
 • Modrava
  Modrava je malebná Šumavská vesnička, která se rozkládá 13 km od Kašperských hor. Vesnice je vcelku rozlehlá a stala se velmi vyhledávaným turistickým cílem. V nitru Modravy se…
 • Kašperské Hory
  Kašperské Hory jsou město v okrese Klatovy, kraj Plzeňský. Žije zde přibližně 1 400 obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Část Kašperských Hor zasahuje do CHKO…
 • Jezerní slať
  Jezerní slať je rašeliniště a přírodní památka v okrese Prachatice. Nachází se na Šumavě, necelé 2 km jihovýchodně od Horské Kvildy a 3 km od Kvildy, na katastrálním…
 • Plešné jezero
  Plešné jezero je ledovcové jezero na Šumavě v Jihočeském kraji v České republice. Leží v nadmořské výšce 1090 m, má plochu 7,48 ha, obvod 1242 m a největší…
 • Pramen Vltavy
  Pramen Vltavy se nachází cca 5,5 km jihojihozápadně od Kvildy a 600 metrů od hranice s Německem. Místo je přístupné po asfaltové silnici, po modré turistické značce, nebo…
 • Hrad Kašperk
  Kašperk je hrad v Šumavském podhůří poblíž města Kašperské Hory v okrese Klatovy. Nachází se zhruba 2,5 km severovýchodně od Kašperských Hor. Hrad byl založen v roce 1356…
 • Boubínský prales
  Boubínský prales byl vyhlášen v roce 1853 Karlem II. Schwarzenbergem a od založení až do dnešních dní se rozrostl z 47 ha na 685 ha. Jde o jednu…

Zajímavé odkazy

Máme pro vás zajímavé odkazy, které se týkají Šumavy bude-li vás zajímat víc informací tak si projděte náš web. A nebo můžete navštívit například oficiální stránky Národního Parku Šumava. Případně informace, které jsou na Wikipedii.


Jako zdroje při přípravě článku jsme využili zejména našich zkušeností, výsledků vyhledávání. Poslední aktualizaci článku připravil Martin 9.11.2019.

Fotky jsme si vyfotili sami a vyhrazujeme si na ně tedy veškerá práva. 🙂