Rozhledna Petřín

Petřínská rozhledna v Praze je někdy také nazývaná Česká Eiffelovka. Jedná se o jednu z dominant našeho hlavního města, kterou nepřehlédnete například při procházce po Karlovo mostě nebo z výhledu Pražského hradu.

Kovová rozhledna stojí na vrchu Petřín ve výšce 327 m.n.m. Najdete ji na Malé straně v pražské části Praha 1 a můžete se na ni vypravit pěšky nebo se nechat vyvézt lanovkou.

Na rozhlednu vede 299 schodů a pro ten krásný výhled, který rozhledna nabízí, stojí za to, je zdolat. 

Petřínská rozhledna

Stavba rozhledny byla zahájena v roce 1891 a její stavba byla inspirována pařížskou Eiffelovou věží. Velikost Petřínské ku Eiffelovy věži je v poměru 5:1. 

Na vrchol vede dvojí schodiště, pro každý směr jedno. Jedním schodištěm vystoupáte na vyhlídkovou plošinu, druhým půjdete zpět dolů. Nemělo by se tak stát, že se budete muset na schodišti s někým vyhýbat.

Schody jsou ze dřeva, takže skrze ně není průhled dolů. Cestou je i několik dřevěných odpočívadel, kde si můžete při stoupání oddechnout a pokochat se výhledem bez skla. Schodiště ale není kryté, může tu silně foukat. 

Odchod z vyhlídkové plošiny směrem dolů
Příchod na vyhlídkovou plošinu ze zdola
Odpočívadlo po cestě

Rozhledna Petřín disponuje dvěma vyhlídkovými plošinami. Dolní plošina je ve výšce 20 metrů a najdete zde venkovní ochoz, i odtud je krásný výhled. Horní plošina se nachází ve výšce 55 metrů a je zde dřevěná podlaha, plošina je zasklená i zastřešená, zde se vyhnete silnému větru, který vás může provázet po cestě po schodech. 

Ochoz na dolní vyhlídkové plošině
Horní vyhlídková plošina

V dolní části rozhledny se kromě pokladen nachází i stálá expozice o historii vrchu Petřín. Také je zde informační centrum Petřínské rozhledny, kde poskytnou turistům všechny informace, které by turista v Praze mohl potřebovat. Včetně poskytnutí mapek či možností koupi vstupenek na MHD.  

Co je vidět z Petřínské rozhledny?

Rozhledna dosahuje výšky 60 metrů a skýtá úchvatný panoramatický výhled. Z výšky si můžete vychutnat nejkrásnější místa pražského centra, od Pražského hradu přes Karlův most nad řekou Vltavou po Národní divadlo. V dáli lze spatřit horu Říp, vrcholky Českého Středohoří nebo Brdy.

Výhled na Prahu z horní plošiny Petřína

Areál rozhledny Petřín

Vedle rozhledny se nachází kromě laviček, kiosků s občerstvením a toalet také zrcadlové bludiště a Štefánikova hvězdárna, které můžete spolu s rozhlednou také navštívit. Zakoupit si můžete zvýhodněnou kombinovanou vstupenku.

TIP: Pro nevšední zážitek a krásnou romantickou atmosféru a menším počtem návštěvníků se sem vydejte po setmění. V noci je rozhledna osvětlena.

Pokud si chcete návštěvu ještě zpestřit, cestu si chcete zkrátit nebo nevyčerpat si síly dlouhou procházkou do kopce, tak pro cestu na rozhlednu můžete využít Petřínskou lanovku. Tato lanovka je součástí pražské hromadné dopravy. 

Areál nabízí i vyžití pro děti. Kromě zrcadlového bludiště, které je pro děti jako dělané. Je v areálu rozhledny i dětské hřiště, kde se děti rozhodně na chvíli zabaví.  

Pohled na rozhlednu Petřín

Co dělat na Petříně?

  • svést se Petřínskou lanovkou
  • vystoupat na rozhlednu Petřín
  • prohlédnout si expozici o vrchu Petřín, jeho současnosti i historii
  • jít do Zrcadlové bludiště
  • navštívit Štefánikovu hvězdárnu
  • dát si kávu nebo jiné občerstvení
  • projít se krásně upravenými Petřínskými sady

Výlet na Petřín může zahrnovat mnoho zážitků v jednom. Začátek výletu může zpříjemnit jízda petřínskou lanovkou nebo krásná procházka upravenými Petřínskými zahradami. Poté vystoupáte 299 schodů na vrchol rozhledny, kde se pokocháte krásným výhledem na celou Prahu. Dále si můžete koupit suvenýry z tohoto místa a nějaké občerstvení nebo si pochutnat na čerstvé kávě. A pak si výlet můžete zpestřit návštěvou Zrcadlového bludiště nebo Štefánikovy hvězdárny. Všechna tato místa jsou blízko sebe. 

Pro koho je vhodný výlet na Petřín?

  • pro rodiny s dětmi
  • pro turisty po pražských významných místech a památkách
  • pro zamilované páry – doporučujeme noční Petřín
  • pro pokročilejší cyklisty
  • pro výlety s kočárkem – procházka po zahradách v okolí Petřína
  • pro fotografy nádherných pražských panoramat
Rozhledna Petřín

Otevírací doba

leden – březen denně 10:00 – 18:00
duben – květen denně 9:00 – 20:00
červen – zářídenně 9:00 – 21:00
říjen – prosinecdenně 10:00 – 20:00

Vstupné

Dospělí150 Kč
Děti 6 – 15 let 100 Kč
Studenti do 26 let (s průkazem)100 Kč
Senioři (nad 65 let)100 Kč
Držitelé ZTP 100 Kč
Držitelé karty lítačka 135 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 4 děti do 15 let)350 Kč

Když je v provozu výtah, je možné za cestu výtahem připlatit a vyhnout se tak obávaným 299 schodům. 

V případě, že se rozhodnete navštívit s rozhlednou Petřín i vedlejší zrcadlové bludiště, můžete si zakoupit výhodnější kombinovanou vstupenku. Kombinovaná vstupenka pro dospělého je za 210 Kč, zvýhodněná cena je 140 Kč. 

Vstupenky je možné si zakoupit online, takto koupené vstupenky mají platnost jeden měsíc a je na ně 10% sleva. 

Výhled po cestě po schodech

Výtah

Rozhledna Petřín disponuje výtahem, ten vyjede až na horní vyhlídkovou plošinu do výšky 51 metrů. Na vozík ale není na horní plošině dostatek prostoru a vozíčkáři se tak dostanou pouze na dolní vyhlídkovou plošinu.

Aktuálně je pro běžnou veřejnost výtah mimo provoz (do února 2023), nyní musíte nahoru po svých. 

Cesta

Cesta na Petřín se může zdát poněkud svízelná, ale uvidíte, že nakonec si tu svou pravou cestu vyberete a už i cestu si užijete. Můžete využít hromadnou dopravu, vyrazit po svých nebo se pokusit, přiblížit se autem.

V dálce na kopci rozhledna Petřín

Jak se dostat na Petřín z Hlavního nádraží?

Když přijedete do Prahy na Hlavní nádraží, máte několik možností kudy se můžete na Petřín vydat – vyrazit pěšky nebo využít městskou hromadnou dopravu (tramvaj nebo metro) a také petřínskou lanovku.

Pěšky můžete dojít k lanovce nebo přímo k rozhledně. Vzdálenost od Hlavního nádraží k lanovce je 3,2 kilometru, až na rozhlednu je to 4 kilometry. Cestou půjdete přes Václavské náměstí, přes ulici Národní kolem Národního divadla, přes most Legií a poté ulicí Vítězná k zastávce lanovky. Tady si můžete koupit lístek na lanovku nebo se vydat vzhůru přes Petřínské sady po svých.

Nejrychlejší cesta hromadnou dopravou je tramvají číslo 9. Jízdenky na pražskou tramvaj jsou stejné jako do metra. Koupit si je můžete buď v automatech na Hlavním nádraží, kde lze platit hotově i kartou nebo v trafice. Jízdenku si pak označíte při nástupu do tramvaje. Na zastávku tramvaje číslo 9 Hlavní nádraží se dostanete, když z hlavní budovy nádraží vyjdete doprava a projdete přes Vrchlického sady (park před nádražím). Pak nastoupíte do tramvaje 9, která má konečnou Sídliště Řepy, pojedete 7 zastávek, což je asi 10 minut. Stanice, kde je třeba vystoupit při cestě na Petřín se jmenuje Újezd. Pak půjdete doprava a ještě kousek po ulici a po levé straně uvidíte stanici lanovky, která vás vezme na vrchol. Pokud nebudete chtít využít lanovku, na vrchol můžete vyjít pěšky, cesta je vzhůru na vrchol a je značena.

Cesta Petřínskými sady

Jak se dostat na lanovkou na Petřín?

Lanovka na Petřín vyjíždí ze stanice Újezd na Malé Straně v pravidelných intervalech podle jízdního řádu. Lanovku provozuje pražský dopravní podnik, platí tu jízdenky městské hromadné dopravy – stejné jako si budete kupovat například do metra nebo tramvaje. 

Od horní stanice lanovky dojdete po rovince podle směrovek k rozhledně, je to asi 300 metrů. 

Horní stanice lanovky

Jak se dostat autem na Petřín?

Až na Petřín není dovoleno jet autem. Nejlepší je zaparkovat své auto na některém z parkovišť P+R. Když se budete chtít dostat autem přeci jen co nejblíže rozhledně, v okolí je několik veřejných parkovišť. A od nich pak musíte pěšky nebo lanovkou.

Jak se dostat tramvají na Petřín?

Nejlepší tramvajová linka pro spojení na Petřín je tramvaj číslo 9 – stanice Újezd. Z této zastávky je to kousek od dolní stanice lanovky a také výchozí bod k cestě na rozhlednu pěšky přes Seminářskou zahradu. Tuto linku můžete využít při cestě z centra města nebo z Hlavního nádraží.

Ze stanice kolej Strahov nebo Stadion Strahov je možné na Petřín dojít pěšky. Půjdete odtud 1,2 kilometru asi 20 minut, cesta vede kolem Štefánikovy Hvězdárny a také přes Růžový sad.

Další tramvajová stanice v okolí je Malostranské náměstí. Na rozhlednu je to 1,5 kilometru, k lanovce asi 800 metrů. Na tuto stanice jezdí tramvaje 12,20 nebo 22.

Příchod k rozhledně od lanovky

Parkování

Pokud se na Petřín vydáte autem, nejvíce doporučujeme zaparkovat s autem na některém z odstavných parkovišť na okraji Prahy. Tato P+R parkoviště jsou v podstatě po celém obvodu města. Zde máte přehled těch nejvyužívanější → P+R parkoviště Praha. Z odstavných parkovišť se pak k Petřínskému vrchu dostanete pohodlně metrem nebo pražskou tramvají, o tom kterou tramvaj využít se dočtete výše.

Pokud byste se přeci jen rozhodli dojet autem co nejblíže rozhledně, i když by to zahrnovalo cestu centrem, za mostem Legií najdete několik veřejných placených parkovišť. V ulici Vítězná jsou hned dvě  dobře hodnocená parkoviště – MR.PARKIT nebo Placené parkoviště Vítězná.

Jídlo a pití

Budete-li se chtít občerstvit a dát si něco dobrého, můžete si zajít do kavárny na rozhledně. Vedle rozhledny je pak kiosek, kde se také můžete občerstvit a odpočinout si na okolních lavičkách při výhledu na Prahu. 

Dají se zde koupit suvenýry?

Suvenýry a drobné sběratelské předměty si lze koupit na pokladně při kupování vstupenky na pokladnách a v místním informačním centru Petřín.

Je vhodné jít na toto místo se psem?

Petřínský park u rozhledny je pro pejskaře velmi oblíbený. Jen si dejte pozor často zde pobíhají na volno psi neukázněných pejskařů. Brát s sebou psa na rozhlednu nelze. 

Je vhodné Petřín navštívit v zimě?

Ano, rozhledna je otevřena celoročně. Problémem může být silný vítr, sníh nebo námraza, která může výstup na rozhlednu zkoplikovat. Horní ochoz je zasklený a zastřešený, takže tam se větru bát už nemusíte. 

Je Petřín přístupný s kočárkem?

K rozhledně je možné udělat si procházku přes petřínské zahrady a parky a dojít tak až k úpatí rozhledny. Přímo na rozhlednu se s kočárkem nedostanete. 

Cesty v okolí Petřína

Je Petřín vhodný cíl pro cyklisty?

Ano, je možné sem na kole dojet, prochází tudy krátká cyklotrasa A32. Na tu se můžete napojit například s cyklostezky BŘ-LE, která spojuje Břevnov s Hradčany. Nicméně se jedná o cyklotrasy poblíž centra města, kde bývá často hustý provoz jak aut tak chodců, a tak ani jízda po cyklostezce v centru Prahy nemusí být klidnou pohodovou projížďkou. 

Musíte počítat s tím, že rozhledna stojí na kopci a vyjet sem není nejsnazší, ale pokročilejší cyklisté to samozřejmě zvládnou. 

Nahoře v areálu rozhledny jsou stojany na kola, kde můžete své jízdní kolo uzamknout a vydat se nahoru na rozhlednu.

Jsou zde k dispozici veřejné toalety?

Ano, v areálu rozhledny jsou veřejné toalety, najdete je naproti rozhledně. Toalety jsou zpoplatněné. 

Jaká další místa v okolí lze navštívit?

Výlet na Petřín můžete podniknout v rámci celodenního zkoumání našeho hlavního města. Nedaleko je Strahovský klášter, také Karlův most, Pražský hrad, Vyšehrad nebo budova Národního Divadla. Co všechno byste si v Praze neměli nechat ujít si můžete přečíst v zde. 

Výstup na rozhlednu podnikněte spolu s návštěvou unikátního Zrcadlového bludiště nebo Štefánikovy Hvězdárny, kterou se nacházejí přímo vedle rozhledny.