Modrava

Modrava je malebná Šumavská vesnička, která se rozkládá 13 km od Kašperských hor. Vesnice je vcelku rozlehlá a stala se velmi vyhledávaným turistickým cílem. V nitru Modravy se stékají rovnou 3 šumavské potůčky – Modravský, Roklanský a Filipohuťský, jejich soutokem vzniká řeka Vydra.

„Velice oblíbené místo“

„Jedno z nejkránějších míst Šumavy

Modrava je hustě osídlená nejen obyvateli, kteří zde trvale žijí, ale i chalupáři ze všech koutů České republiky a nedaleko vzdáleného Bavorska. Najdeme zde kompletní občanskou vybavenost a mnoho různých hotelů a penzionů určených pro turisty. Toto místo je také velmi vyhledávané pro školy v přírodě a ozdravné pobyty pro mládež i důchodce.

V okolí Modravy nalezneme celou škálu zajímavých turistických cílů jako je Antýgl, Tříjezerní slať, Filipova Huť, Březník, Modrý sloup či Vchynicko-tetický kanál. Nedaleko Modravy se rozkládají další vyhledávané turistické vesničky jako Filipova Huť, Srní nebo Javoří pila.


Informace o Modravě

Nadmořská výška985 m n. m.
Počet obyvatel75 (2019)
KrajPlzeňský
OkresKlatovy
StatusObec
Založeno17. století

Historie Modravy

V první písemné dochované zmínky o vsi Modrava se datují do let 1614 – 1617, kdy byla Modrava především rybářskou vesnicí s rozlehlými pastvinami pro soumary, které byly hojně využívané díky své vynikající poloze na obchodní stezce do Kašperských hor. V roce 1757 již byla Modrava rybářskou a loveckou vesnicí.

V letech 1799 – 1801 byl vybudován Vchynicko-tetovský plavební kanál po kterém bylo splavované dřevo a tato oblast začala být ekonomicky velmi zajímavá pro všechny pro něž bylo dřevo hlavním artiklem. A tak se v okolí Modravy začaly stavět pily na zpracování dřeva na výrobu nábytku i hudebních nástrojů a samozřejmě i na topení. Hlavní zásluhu na rozvoji dřevařského průmyslu v okolí Modravy měl tehdejší kníže Schwarzenberg, který vybudoval první velkou dřevařskou pilu.

V roce 1924 byla na Modravě postavena další její perla a to Klostermannova chata, která je do dnešního dne jedním z nejznámějších míst Šumavy. V roce 1934 byla postavena první česká obecná a mateřská škola a to především díky novému přílivu českých studentů.

Během období první republiky a také 1. a 2. světové války se různými způsoby měnili katastrální území vesnice Modrava. Svou autonomii Modrava znovu získala až 2.121990 a tak přestala být pod správou Filipovy Hutě či Srní.


Jak se dostat na Modravu?

Z Plzně se na Modravu dostanete za 1 hodinu a 43 minut, když pojedete přes: Přeštice > Švihov > Klatovy > Velhartice a Prášily.

Z hlavního města Prahy se do centra Šumavy dostanete za 2 hodiny a 31 minut, když se vydáte přes: Mníšek pod Brdy > Dobříš > Milín > Mirotice > Strakonice > Vimperk a Kvildu.

Z Českých Budějovic vám cesta zabere stejně jako z Plzně za hodinu a dvacet pět minut. Vaše cesta povede přes Netolice > Husinec > Vimperk a Kvildu.


Výlety v okolí Modravy

Kromě toho, že Modrava je vynikající základnou pro podnikání výletů na dalších částí Šumavy. Tak chápeme, že budete někdy chtít zůstat pěkně v klidu a okolí. Našli jsme vám proto nějaké výlety v okolí Modravy.

Naučné stezky

V okolí Modravy naleznete 4 naučné stezky s celkovou délkou 25 km. Ta nejkratší měří pouze 3,5 km a vede z Modravy na Filipovu Huť a provede vás přes krásné louky a naleznete zde tři informační tabule – o vodní fauně a lesní flóře, o horském lese a o flóře horských luk.

Další ze zajímavých naučných stezek v okolí Modravy je Naučná stezka – Proměna horské smrčiny na Březníku, která je přístupná pouze v létě a to ve dnech 1.7. – 30.9. Stezka vás provede lesem dospělého smrkového porostu, který je suchý. Následně pokračuje přímo po hranici bezzásahového území a v závěru obchází Studenou horu.

Naučná stezka Povydří – Antýgl – Čeňkova pila je další velice oblíbenou stezkou, která vás provede jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst Šumavy. Cestou lze vidět viklany, obří hrnce a kamenné moře.

Další naučné stezky a podrobnější informace je možné nalézt na oficiálním webu města Modrava.

Běžky

Modrava je součástí takzvané „Bílé stopy“, která křižuje celou Šumavu, takže se nemusíte bát, že byste se zde v zimně na běžkách nudili. Většina běžeckých tras je upravována.

Cyklovýlety

Mnoho lidí si každoročně vybere Modravu jako jedno ze svých míst pro „svoji základnu“ odkud podnikají výlety na kole po severní části Šumavy. Kromě výletu na Poledník – Srní nebo Březník – Filipova Huť můžete využít cyklobus, který vás zaveze i do jiné části Šumavy.

Modravou projíždí takzvaná „Zelená linka“ oficiálního cyklobusu, který jezdí na cestě: Železná ruda – Prášily – Srní – Modrava – Kvilda. Tato linka jezdí denně od 29.6. do 1.9. a za převoz kol zaplatíte 30 Kč.

Informace o cyklobusu je možné nalézt na oficiálním webu dopravce ČSAD.

Pramen Vltavy

Modrava je jedním z míst, kde je možné nechat váš automobil a vydat se na proslulý pramen Vltavy. Na pramen se lze dostat po červené, která je dlouhá 10 km a cestou se můžete zastavit na vyhlídce nad pramenem.


Nejlepší restaurace v Modravě

Klostermannova chata – hotel

Nejlépe hodnoceno: ⭐⭐⭐⭐⭐
Hodnotilo: 315 recenzí

Kromě hotelu je klostermannova chata také vynikajícím místem, kde si dát oběd nebo večeři. Posaďte se v krásných prostorech nebo na terase.


Penzion Arnika

Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐
Hodnotilo: 261 recenzí

Česká klasická kuchyně, ve které nechybí ryby nebo dobré pivo a víno. Restaurace v penzionu Arnika má otevřeno každý den od 11:00 – 22:00

Modrava je turisty vyhledávaným městem, proto je zde možné nalézt spoustu hotelů. Většina restauracích se ukrývá v hotelech. Proto jsme pro vás vybrali ty nejlepší v Modravě.

  • Klostermannova chata
  • Penzion Arnika
  • U všech kukaček

Ať už si vyberete jakoukoliv restauraci, tak rozhodně neuděláte špatně.


U všech kukaček

Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐
Nejvíce hodnotících: 418 recenzí

U všech kukaček je restaurace, která je spojená s penzionem Mádr. Nehledejte zde českou kuchyni, zde se vaří světová! Dostanete-li chuť na Americkou nebo Francouzkou kuchyni, pak zavítejte sem.


Wellnes

Když si budete chtít odpočinout od aktivit v okolí a ukrýt se ve wellnesu, tak vás Modrava asi zklame. Přímo v centru totiž není žádný wellness hotel nebo penzion.

Nedaleko Modravy se však nachází Filipova Huť, kde je možné nalézt EA Hotel Hájenka, který svým zákazníkům poskytuje wellnes služby.


Muzeum Dřevák

Na Modravě se nachází pouze jedno muzeum a to muzeum dřeva s názvem Dřevák. Když bude venku pršet nebo bude sněžit, tak můžete navštívit právě toto muzeum, kde se přesvědčíte, že i po pokácení může být dřevo živé.

Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐ – 4,7/5
Otevírací doba: Po – Ne = 10:00 – 17:00

Zjistíte, že dřevo je i po skácení stromu stále „živé“ a umí se i měnit, což nám v některých případech dokáže pořádně zamotat hlavu. To co se na první pohled jeví jako záhada nebo velká věda vám jednoduše a srozumitelně ukáží.


Nejčastější otázky

Kde můžeme zaparkovat?

Přímo v centru Modravy je parkoviště, kde zaplatíte 20 Kč / hodinu. Případně parkoviště u mostu nebo naproti spolkového domu, zde cenu parkování neznáme.

Kde nalezneme restaurace?

Na Modravě naleznete mnoho hotelů, které mají skvělé restaurace. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší.

Je Modrava přístupná s kočárkem?

Ano, je. 🙂

Je Modrava dostupná v zimě?

Modrava je dostupná po silnici, která by měla být v zimě udržována.

Kde nalezneme ubytování?

Přímo na Modravě můžete narazit na několik hotelů a penzionů. Doporučujeme vám využít následující mapy, kde si nastavte datum vaší cesty a uvidíte volné hotely.

Booking.com

Mapa

Kde naleznete parkoviště, Filipovu Huť nebo centrum Modravy? To vše můžete vidět na následující mapě:


Jako zdroje při přípravě článku jsme využili zejména našich zkušeností, výsledků vyhledávání a také webu wikipedia.org. Poslední aktualizaci článku připravil Martin 15.7.2019.

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.