Kvilda

Šumavská vesnice Kvilda se nachází v Prachatickém okrese, jihozápadně od města Vimperk. Jedná se o nejvýše položenou vesnici v České republiky a v rovných 1 065m nad mořem. Jen 5 km od vesnice se nachází prameny Teplé Vltavy. Na Kvildě žije 139 obyvatel.

Kvilda svým katastrální územím patří do Šumavského národního parku a v jejím okolí se nachází 6 chráněných přírodních území, mezi ty nejnavštěvovanější patří právě Jezerní slať, Prameny Vltavy, Tetřevská slať a Vltavské stráně. Kvilda je vyhledávaným turistickým cílem nejen během letní turistické sezóny, ale i v zimě, kde zde můžeme potkat mnoho milovníků běžek.


Informace o Kvildě

Nadmořská výška1 065 m n. m.
Počet obyvatel139 (2019)
KrajJihočeský
OkresPrachatice
StatusObec
Založeno16. století

Historie Kvildy

Založení vesnice je datováno do 16. století, přesněji první zmínka pochází z roku 1569. Název vesnice dostala dle zdejšího lesního hvozdu, jehož historie je datována již do roku 1345. Zajímavostí je, že až do roku 1945 zde žilo výhradně jen německé obyvatelstvo.

            V letech 1892 – 1894 zde byl vystavěn kostel sv. Štěpána v novogotickém stylu. Byl to v pořadí již 2. kostel. Ten první bohužel shořel v roce 1889, kdy Kvildu zasáh rozsáhlý požár a kromě kostela shořelo 18 domů včetně místní školy.


Jak se dostat na Kvildu?

Z Plzně se na Kvildu dostanete za 1 hodinu a 50 minut, když pojedete přes: Přeštice > Švihov > Klatovy > Sušice a Rejštejn

Z hlavního města Prahy se do centra Šumavy dostanete za 2 hodiny a 23 minut, když se vydáte přes: Mníšek pod Brdy > Dobříš > Milín > Mirotice > Strakonice > Vimperk

Z Českých Budějovic vám cesta zabere 1 hodinu a 15 minut. Vaše cesta povede přes Netolice > Husinec > Vimperk.


Výlety v okolí Kvildy

Kromě toho, že Kvilda je vynikající základnou pro podnikání výletů na dalších částí Šumavy. Tak chápeme, že budete někdy chtít zůstat pěkně v klidu a okolí. Našli jsme vám proto nějaké výlety v okolí Kvildy

Naučná stezka okolo Kvildy

Tato stezka je 4 km dlouhá, vede převážně lesy a hospodářskými prostranstvími v okolí Kvildy. Všude je velmi dobře značená, není však vhodná pro cyklovýlet či pro procházku s kočárkem, neboť někde je stezka jen úzkou pěšinou uprostřed krásné  šumavské přírody.

            Stezka začíná u kostela sv. Štěpána, pokračuje po hlavní silnice směrem na Borovou Ladu a odtud již to přírody. Na stezce jsou umístěné 4 informační panely o šumavské přírodě v okolí Kvildy.

Běžky

Kvilda je vyhledávanou sportovní destinací i v zimním období. V jejím okolí se nachází rovnou 50 km krásných běžkařských tras, které jsou pravidelně upravovány a to od 15. 12 do 31.3. Nejznámější trasou je “dálnice” mezi Kvildou a Horskou Kvildou přes Jezerní slať, Prameny Vltavy, Bučinu a Filipovu Huť.

Cyklovýlety

Pro milovníky cyklistiky je zde velmi široký výběr krásných cyklistických tras. Všechny jsou velmi kvalitně značené a jsou vhodné i pro malé turisty. Mezi ty nejznámější bychom určitě zařadili:

  • Horská Kvilda – Filipova Huť – Kvilda – Jezerní slať – Horská Kvilda
  • Horská Kvilda – Filipova Huť – Bučina – Kvilda – Horská Kvilda
  • Kvilda – Bučina – Knížečí Pláně – Borová Lada – Nové Hutě – Horská Kvilda

V Kvildě končí takzvaná „Zelená linka“ oficiálního cyklobusu, který jezdí na cestě: Železná ruda – Prášily – Srní – Modrava – Kvilda. Tato linka jezdí denně od 29.6. do 1.9. a za převoz kol zaplatíte 30 Kč.

Informace o cyklobusu je možné nalézt na oficiálním webu dopravce ČSAD.

Pramen Vltavy

Kvilda je spolu s Modravou je jedním z míst, kde je možné nechat váš automobil a vydat se na proslulý pramen Vltavy. Na pramen se lze dostat přímo z centra Kvildy po turistické modré trase v délce 7 Km. Tato varianta patří mezi nejoblíbenější a jde o jednu z nejfrekventovanějších tras v okolí.


Nejlepší restaurace na Kvildě

Pekárna a pivovar Kvilda

Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐
Hodnotilo: 987 recenzí

Vynikající restaurace přímo v centru Kvildy. S mnoha produkty domácí výroby, zejména vyhlášenou držkovou, která je každou středu a sobotu. Rozhodně musíte navštívit!


Šumava Inn

Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐
Hodnotilo: 81 recenzí

Původní restaurace z roku 1837, která si zahrála ve filmu Král Šumavy. Kromě tradiční kuchyně zde naleznete i staročeská, šumavská jídla a zvěřinu. Otevřeno každý den od 11:00 do 22:00.

Kvilda je turisty vyhledávaným místem, proto je zde možné nalézt spoustu hotelů. Většina restauracích se ukrývá v hotelech. Proto jsme pro vás vybrali ty nejlepší na Kvildě.

  • Pekárna a pivovar Kvilda
  • Šumava Inn
  • Penzion a restaurace Černý Vlk

Ať už si vyberete jakoukoliv restauraci, tak rozhodně neuděláte špatně.


Penzion a restaurace Černý Vlk

Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐
Nejvíce hodnotících: 92 recenzí

V zimě kachlová kamna a v létě terasa, takový je černý vlk. Restaurace vařící z vlastních ingrediencí staročeskou kuchyni. Otevřeno každý den!


Wellnes

Že je zkoumání Šumavy náročné a chcete si odpočinout? Pak můžete navštívit wellnes hotelu – Aparthotel Teddy ve směru na Modravu. Wellnes je otevřené od 16:00 – 22:00 a naleznete zde klasickou saunu a vířivku.

Případně se můžete vydat na Modravu a před ní zastavit ve Filipově Huti, kde se nachází EA Hotel Hájenka, který svým zákazníkům poskytuje wellnes služby.


Muzeum Kvildy

Kvilda je jedna z nejmenších obcích v České Republice, kde se nachází stálá expozice (muzeum).

Otevírací doba: Út – Ne = 10:00 – 16:00
Vstup: 20 Kč / 10 Kč – Děti / Dospělí

Expozice je umístěna v prvním patře budovy obecního úřadu v Kvildě, bývalé škole. Na schodišti jsou umístěny přehledné mapy stabilního katastru, dobové fotografie, pohlednice, dokumentující i širší okolí. Vlastní exponáty byly zapůjčeny z Muzea Kvildy – OÚ v Mauthu, z okolních českých muzeí v Sušici, Kašperských Horách, Vimperku, Netolicích, státních okresních archivů v Prachaticích a Klatovech a od soukromníků.


Nejčastější otázky

Kde můžeme zaparkovat?

Kvilda má dvě parkoviště v blízkosti informačního centra, kde zaplatíte 10 Kč / hodinu, což je poměrně slušná cena. A také třetí, které se nachází u lyžařského areálu.

Kde nalezneme restaurace?

V Kvildě se nalézá mnoho skvělých restauracích. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší.

Je Kvilda přístupná s kočárkem?

Ano, je. 🙂

Je Kvilda dostupná v zimě?

Kvilda je dostupná po silnici, která by měla být v zimě udržována.

Kde nalezneme ubytování?

Přímo na Kvildě můžete narazit na několik hotelů a penzionů. Doporučujeme vám využít následující mapy, kde si nastavte datum vaší cesty a uvidíte volné hotely.

Booking.com

Mapa

Kde naleznete parkoviště, nebo infocentrum? To vše můžete vidět na následující mapě:


Jako zdroje při přípravě článku jsme využili zejména našich zkušeností, výsledků vyhledávání a také webu wikipedia.org. Poslední aktualizaci článku připravil Martin 15.7.2019.

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.